Badanie odporności na uszkodzenia folii bezpiecznych odbywa się w oparciu o Polską Normę PN-EN 12600.
Stosowana jest udarowa metoda badania za pomocą specjalnego wahadła. Norma stosowana jest do oceny wyrobów szklanych i zaklasyfikowania ich do odpowiedniej klasy z uwzględnieniem siły uderzenia i stopnia spękania szkła.
Badanie wykonywane jest za pomocą odpowiedniego przyrzadu:
Zdjęcie 1. Przyrząd do udarowej metody badania folii. Widać stalową ramę z próbką folii i wahadło.
50 kg wahadło uderza z odpowiedniej odległości w poziomo stojącą próbkę. Na podstawie odległości odciągnięcia wahadła i sposobu spękania próbki ustala się klasę folii.
Zdjęcie 2. Próbka po uderzeniu wahadłem. Widać spękania szkła, lecz próbka jest cała.
Jak widać na zamieszczonym zdjęciu folia spełniła swoją role - pomimo uderzenia znacznym ciężarem folia utrzymała odłamki szkła w całości.
Folie bezpieczne marki Lite Solar:
Folia bezpieczna grubości 120 µm
Folia bezpieczna Matte grubości 120 µm
Folia bezpieczna Silver grubości 120 µm
uzyskały w badaniu na podstawie Polskiej Normy PN-EN 12600 klasę 3B3
Folie otrzymały odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne potwierdzające uzyskanie tej klasy wydane przez Instytut Techniki Budowlanej.
Klasa folii 3B3 oznacza, że na próbkach szkła z folią bezpieczną zanotowano liczne spękania, lecz z odłamkami trzymającymi się razem i nierozdzielonymi.
Folia bezpieczna przeciwdziała rozsypaniu się odłamków szkła, w ten sposób kawałki szkła nikogo nie zranią i nie dostaną sie w niewłaściwe miejsce np. do żywności.
Należy uważać przy zakupie folii bezpiecznej, ponieważ niektórzy producenci i sprzedawcy podają oznaczenia klasy folii niezgodnie z obowiązującą normą PN-EN 12600. Być może dystrybuują folię, która nie przeszła stosownych badań wytrzymałościowych zgodnych z polskim prawem. Brak jednoznacznej informacji na temat klasy folii uniemożliwia porównanie parametrów i jakości konkretnych wyrobów.
Więcej szczegółów na naszym blogu.