"Inteligentna" folia okienna

Wszytko o foliach przeciwsłonecznych, parametry folii, redukcja promieni przepuszczalność światła, folie lustrzane, "efekt lustra", obniżenie temperatury latem, izolacja termiczna zimą, jak dobrać filię do pomieszczenia

"Inteligentna" folia okienna

Postautor: witek » 19 lut 2014, 13:05

Folia okienna na lato i na zimę.

Przyzwyczailiśmy się, że folia okienna przeciwsłoneczna, której zadaniem jest ochrona pomieszczenia latem przed przegrzewaniem się 'działa' tylko w miesiącach letnich. A co się dzieje podczas zimy?

Inteligentna folia = folia selektywna

Wyobraźmy sobie folię 'inteligentną' , która 'wie' kiedy jest lato a kiedy jest zima.
Kiedy jest ciepło, zapobiega przegrzewaniu się a kiedy jest zimno , pozwala promieniom słonecznym dogrzewać nasze pomieszczenia i dodatkowo zapobiega ucieczce ciepła z wnętrza pomieszczeni.

Nowoczesne folie okienne przeciwsłoneczne selektywne, np. folia okienna Ivisible Premium [1] które pojawiają się aktualnie na rynku wykorzystują do zatrzymywania ciepła nano warstwę ceramiczną, która jest dla światła widzialnego praktycznie przezroczysta. Folie takie nazywane często foliami okiennymi z pełną przejrzystością gdyż jak widać na załączonym wykresie przechodzi przez nie wyłącznie promieniowanie z zakresu światła widzialnego i część promieniowania z zakresu promieniowania średniej podczerwieni.


Obrazek

Rys. 1. Rysunek przestawiający ilość promieniowania przechodzącego przez folię w zależności od długości fali elektromagnetycznej.Jak to się dzieje?

W lecie, kiedy słońce jest wysoko na niebie promienie padają na okno pod dużym kątem, więc część promieni ulega odbiciu, a pozostała część, latem głównie występuje promieniowanie cieplne z zakresu bliskiej podczerwieni ( 0,76 mm – 2,5 mm) jest dobrze pochłania przez folię. Nasze pomieszczenie pozostaje chłodne.

Zupełnie inaczej jest zimą - dni są krótsze i ilość godzin, kiedy słońce pozostaje nad horyzontem jest mniejsza. Promienie słoneczne padają praktycznie prostopadle do płaszczyzny okna (Rys. 2), przebywając dłuższa drogę w atmosferze, dzięki czemu większa ich ilość ulega zabsorbowaniu w atmosferze. Dodatkowo występująca obficie w atmosferze woda (para wodna) prawie całkowicie eliminuje promieniowanie cieplne z zakresu bliskiej podczerwieni. Do naszych okien dociera głównie promieniowanie cieplne z zakresu średniej podczerwieni (2,5 mm - 50 mm) które jest przepuszczane przez naszą folię .

Reasumując – taka inteligenta folia okienna:
1. przepuszcza prawie całkowicie promieniowanie świetlne przez cały rok
2. latem - blokuje promieniowanie cieplne, odpowiedzialne za przegrzewanie się naszych pomieszczeń
3. zimą - przepuszcza promieniowanie cieplne, pozwalając na dogrzewanie się naszych pomieszczeń

Można zaryzykować stwierdzenie że folia okienna rozróżnia pory roku i potrafi latem ograniczyć dopływ ciepła a zimą pozwala przepuścić ciepło do naszego pomieszczenia. Oczywiście wynika to z faktu że inna długość fali podczerwonej dociera do ziemi latem a inna zimą.
Folia na którą w procesie nanotechnologicznym naniesiono warstwę ceramiczną ma takie właściwości, że blokuje promieniowanie bliskiej podczerwieni a przepuszcza promieniowanie średniej podczerwieni.


ObrazekRys. 2. Schemat ilustrujący kąt padania promieni słonecznych latem i zimą [2]


Dodatkowo jak większość folii okiennych tradycyjnych, założona na szyby działa również zimą 'w drugą stronę' - zatrzymując prawie 90% promieniowania cieplnego przechodzącego przez nią.

Okna stanowią znaczną cześć powierzchni zewnętrznych pomieszczeń mieszkalnych i produkcyjnych. Niestety samo szkło nie jest najlepszym izolatorem. Szacuje się, że przez okna tracimy zimą do 30% energii cieplnej, którą uzupełniać musimy dodatkowym ogrzewaniem.
Latem natomiast zużywamy energię elektryczną by wychłodzić pomieszczenia.

Opłaty za ogrzewanie zimą byłyby niższe, gdybyśmy potrafili skutecznie zatrzymać ten strumień traconego ciepła, które nie jest niczym innym jak strumieniem gotówki wypływającej z naszego portfela. I gdybyśmy latem potrafili w pełni zapobiec przegrzewaniu się pomieszczenia i nie tracić energii na schładzanie go.

Aspekt ekonomiczny łączy się również z aspektem ekologicznym. Ponieważ 95% energii w Polsce pochodzi ze spalania węgla, więc zlikwidowanie strat ciepła zimą oraz zmniejszenie zapotrzebowania na konieczność chłodzenia latem to mniejsze zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie mniejsza ilość emitowanego dwutlenku węgla i zanieczyszczenia atmosfery.

Zastosowanie nowych technologicznie folii jest bardzo przydatne, ponieważ w ten sposób możemy w prosty sposób zredukować wymianę ciepła w naszych pomieszczeniach. Zastosowanie okien z selektywną folią ceramiczną powinno dać nam wymierne oszczędności nie tylko latem na chłodzeniu, ale i zimą na ogrzewaniu.

Folie okienne selektywne można zamontować na istniejących już oknach, a sam proces montażu jest szybki i łatwy do wykonania. Folia naklejona na szyby jest praktycznie niewidoczna, ma warstwę odporną na zarysowania i w żaden sposób nie zmienia podstawowych funkcji okna.

W artykule tym pokazałem, jak folia selektywna na naszych oknach pozwala utrzymać właściwą temperaturę nie tylko latem ale i zimą.

-----------------------------------------------
[1] inną folia z grupy invisible jest min folia invisible standard
[2] okno jest umieszczone prostopadle do powierzchni Ziemi, zimą kąt padania promieni słonecznych w Polsce centralnej wynosi tylko 14 stopni, w przeciwieństwie do tego latem kąt padania przekracza 60 stopni.
Witold M. Pietrzykowski

witek@forumfolieokienne.pl
witek
 
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2010, 11:12

Re: "Inteligentna" folia okienna

Postautor: Witold » 20 lut 2014, 16:06

świetny artykuł opisujący dobrą folie
Witold
 

Re: "Inteligentna" folia okienna

Postautor: pink56 » 26 wrz 2018, 6:09

bardzo fajny artykul :)
pink56
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2018, 6:06


Wróć do Folie okienne przeciwsłoneczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron