w gąszczu parametrów

Wszytko o foliach przeciwsłonecznych, parametry folii, redukcja promieni przepuszczalność światła, folie lustrzane, "efekt lustra", obniżenie temperatury latem, izolacja termiczna zimą, jak dobrać filię do pomieszczenia

w gąszczu parametrów

Postautor: agata » 09 maja 2013, 9:43

Witam,
aktywność na forum znikoma, więc będę chyba pierwszą pytającą. Przestudiowałam wszystkie wskazówki i porady dostępne na stronie, a dotyczącego wyboru właściwego rodzaju folii i wciąż mam wątpliwości. Może tutaj uzyskam odpowiedź. Jestem zainteresowana kupnem folii przeciwsłonecznych zewnętrznych. Mieszkam w bloku, na przestronnym poddaszu, którego salon latem przypomina piekarnik i folie są ostatnią szansą na to, żeby można była tam funkcjonować.

Mam jednak problem z wyborem odpowiedniej. Salon to prostokątne pomieszczenie o pow. ok. 30 m2, bardzo jasne. Okna znajdują się na dłuższej ścianie, od południowego zachodu. Są to 4 uchylne okna Fakro, o wymiarach 78x160 cm. Dodatkowo, na krótszej, prostopadłej ścianie jest jedno duże, okrągłe, proste okno, o średnicy. około 1,2 m. Od godz. 13-tej do późnego wieczora pomieszczenie to jest silnie nasłonecznione, a latem temperatura wewnątrz przekracza 30 stopni, mimo ciągłego stosowania rolet. Zależy mi na wyborze takiej folii, która bardzo skutecznie obniży ilość ciepła wpadającego przez okno, a jednocześnie nie spowoduje dużego ograniczenia światła. Poza tym powinna być w odcieniach neutralnych.

pozdrawiam
Agata
agata

Re: w gąszczu parametrów

Postautor: Pawel » 13 maja 2013, 11:04

Posiada Pani około 6,5 m2 przeszklenia .
Pokój ma 30 m2 powierzchni , więc ma Pani około dwa razy więcej przeszklenia niż potrzeba
Dodatkowo ma Pani okno w sąsiedniej ścianie co powoduje jeszcze zwiększenie światła w pomieszczeniu

Aby skutecznie się zabezpieczyć przed przegrzewaniem się pomieszczenia trzeba ograniczyć
ciepło ( fale podczerwone ) oraz część światła ( które też jest ciepłem )
Ze względu na dużą powierzchnię szyb można bezpiecznie je przyciemnić.
Polecałbym folie zewnętrzną Neutral 40- wtedy przyciemnienie będzie niezauważalne
lub folie zewnętrzną Neutral 25 - tu będzie widoczne przyciemnienie szyb lecz skuteczność foli
jest większa .
Pawel

Postautor: Bolesław » 19 lis 2013, 18:51

Witam
Założyłem u siebie folie przeciwsłoneczną i po naklejeniu na szybę jest ona praktycznie niezauważalna.
Przejrzystość szyby z folią jest porównywalna z przejrzystością samej szyby.
Jedynie o zmierzchu widać że różnice na szybie.
Bolesław

Postautor: Marcin » 20 lis 2013, 18:25

Rzeczywiście folii okiennych jest sporo i jeszcze więcej prametrów tych folii.
Najważniejszym parametrem który określa stopień skuteczności ochrony przed niepożądanym ciepłem
jest " Redukcja promieni słonecznych " nazywa też jako Całkowita redukcja promieni słonecznych CRPS Odnosi się ona do całego spectrum słonecznego.
Trzeba bardzo uważac poniewaz niektórzy producenci podaja np parametr "redukcja ciepła "
jest to parametr dość subiektywny. Brzmi bardzo przyjaźnie lecz nie wiadomo o jakie ciepło chodzi dokładnie.
Za pomocą tego parametru możemy porównywać folie okienne
tylko danego producenta pomiędzy sobą. Natomiast nie możemy porównać ich z innymi producentami.

Poza tym taki subiektywny parametr "redukcja ciepła " określany może być tylko w wąskim zakresie spectrum słonecznego
i mieć w pełni subiektywną wartość. Tak naprawdę nikt nie wie co on okresla, pozostaje to"słodką" tajemnicą producenta.
Marcin

Postautor: agata » 21 lis 2013, 9:19

O co dokładnie określa parametr
Całkowita redukcja promieniowania słonecznego CRPS
agata

Postautor: Marcin » 27 lis 2013, 15:15

Całkowita redukcja promieni słonecznych CRPS
jest to całkowite spectrum słoneczne, składa się na
- promieniowanie ultrafioletowe
- promieniowanie świetlne
- promieniowanie podczerwone

Dlatego ten parametr jest tak istotny, ponieważ ocenia
całe kompletne spectrum słoneczne .
Inne parametry mogą oceniać np. tylko daną cześć
spectrum słonecznego. Ich procentowa wartość może być
duża lecz w rzeczywistości mówią tylko o jakimś wycinku
spectrum słonecznego.

Np jeśli jeśli jest tylko podany parametr
- redukcja promieniowania podczerwonego 97 %
to znaczy że redukcje sprawdzono tylko w wąskim zakresie pasma podczerwieni

w pozostałych zakresach redukcja może być nieduża i parametr CRPS - dla tej folii
uwzględniając całe spectrum może też być nieduży.

Czasem dla marketingu podaje się tylko parametr
- redukcja promieniowania podczerwonego
ponieważ on ładnie wygląda ( np 97 % )
a pomija się parametr Całkowitej Redukcji Promieniowania Słonecznego
ponieważ wygląda mało atrakcyjnie ( np 40 %)

Oba parametry brzmią podobnie i łatwo się pomylić.
Marcin

Postautor: Bolo » 03 maja 2014, 19:37

Rzeczywiście parametry brzmią prawie identycznie a są zdecydowanie różne
Natomiast jak weźmiemy pod lupę sam parametr Redukcji Promieni Podczerwonych
to też należało by go uściślić w jakim zakresie pasma podczerwonego jest on rozpatrywany.

"wujek" google określa podczerwień jako promieniowanie :
krótkofalowe - 760 - 2000 nm ( IR-A )
średniofalowe - 2000 - 4000 nm ( IR-B )
długofalowe - 4000 - 10000 nm ( IR-C )

Mam oczywiście chodzi o podczerwień krótkofalową
a właściwie o tę część promieniowania krótkofalowego
które nagrzewa nasze pomieszczenia czyli gdzieś w zakresie
760 nm - 1000 nm

I tu znów trzeba uważać na wszędobylski "marketing"
Dokładnie w jakim zakresie jest podawany parametr
Redukcji Promieniowania Podczerwonego
Bolo