Ochłodzenie bez przyciemnienia

Wszytko o foliach przeciwsłonecznych, parametry folii, redukcja promieni przepuszczalność światła, folie lustrzane, "efekt lustra", obniżenie temperatury latem, izolacja termiczna zimą, jak dobrać filię do pomieszczenia

Ochłodzenie bez przyciemnienia

Postautor: witek » 14 cze 2011, 23:38

Przepuszczalność światła po montażu folii okiennej

Wiadomo jest, że zasada działania folii przeciwsłonecznej refleksyjnej (lustrzanej) opiera się na zjawisku odbicia światła. Przez szybę z naklejoną folią przedostanie się tylko część padającego na nią światła, ale za to folia taka bardzo skutecznie chroni nasze pomieszczenie przed nagrzewaniem.

Przeglądając parametry istniejących na rynku folii można ulec złudzeniu, że folie z niewielką wartością współczynnika 'przepuszczalności światła' po założeniu na szyby spowodują, że w pomieszczeniu nie będzie wystarczająco jasno. Mit o "zaciemnieniu" jest tak rozpowszechniony, że wiele osób nie decyduje się na montaż folii lub montuje folię niewłaściwą dla swoich potrzeb.

Obalmy ten mit!

Zastanówmy się na początek od czego zależy ilość światła w pomieszczeniu.

Głównie czynniki to:
Obrazek

 • powierzchnia okna - w/g polskiej normy powinna ona wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. W ogromniej części nowoczesnych budynków wartość ta jest kilkakrotnie większa, czyli pomieszczenia te są kilkakrotnie lepiej doświetlone

  Obrazek
 • położenie okna - okno o tej samej powierzchni zamontowanie wyżej przepuści więcej światła niż okno zamontowane niżej. W praktyce wszystkie okna spełniają ten warunek.
  Obrazek
 • sposób zamontowania - zmniejszając głębokość osadzenia okna w murze, zwiększamy ilość światła. Ścięta krawędź ściany przy ramie okiennej również powoduje zwiększenie ilości światła.
  Obrazek
 • miejsce zamontowania - okna zamontowane na dwóch różnych ścianach przepuszczą więcej światła niż te same okna na jednej ścianie.
  Obrazek
 • przepuszczalność światła - ilość światła, które zostanie przepuszczone przez szybę z naklejoną folią, do ilości światła docierającego do okna.

Jak widać z zamieszczonych czynników, przepuszczalność światła to tylko jeden z parametrów odpowiedzialnych za jasność w pomieszczeniu.

Już pierwszy czynnik pokazuje nam, że folia nie jest w stanie przyciemnić pomieszczenia, które ma znacznie większą powierzchnię szyb niż wartość minimalna. Założenie folii w takich pomieszczeniach praktycznie nie zmieni naszego subiektywnego odczucia jasności a jedyne co odczujemy to poprawa naszego komfortu cieplnego. Folia została skonstruowana tak, by chronić nas przed ciepłem i dokładnie tak będzie działać.

Jeśli okno w pomieszczeniu spełnia jeden lub kilka powyższych czynników, mamy pewność, że oświetlenie jest dużo większe niż wymagane i możemy stosować dowolną folię przeciwsłoneczną.

Istnieją jednak przypadki specjalne, gdzie znajdujemy się blisko minimalnej powierzchni okna lub w zastosowaniach specjalnych potrzebujemy ekstremalnie dużej ilości światła. Folie o wyższej przepuszczalności światła będą wtedy lepszym wyborem.
Witold M. Pietrzykowski

witek@forumfolieokienne.pl
witek
 
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2010, 11:12

Wróć do Folie okienne przeciwsłoneczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron